Pôžičky a všetko, čo by ste o nich mali vedieť

Bankové alebo nebankové pôžičky?Pôžička je služba, ktorej hlavným cieľom je pomôcť tomu, kto niečo potrebuje, ale za podmienky, že sa to tomu, kto požičiava vráti. V tomto texte sa budeme venovať finančným pôžičkám. Vo všeobecnosti ich rozlišujeme na nebankové a bankové. Ten, kto ich poskytne sa nazýva veriteľ. Ten, kto ich čerpá je dlžník. Je daná dlžníkovi na istý čas, do tohto času resp. do doby splatnosti musí danú sumu vrátiť. Ak ste prišli na to, že ste vrátili viac, ako ste si požičali, neľakajte sa. Jemné alebo menej jemné navýšenie požičanej čiastky sa nazýva úroková sadzba, prípadne môže ísť aj o ročnú percentuálnu mieru nákladov (skratka RPMN).

Bankové verzus nebankové pôžičky

Čo by ste si vybrali, ak by ste si mali možnosť osloviť bankovú a nebankovú spoločnosť? Väčšina opýtaných by si zvolila bankovú spoločnosť s dodatkom, že sa im dá veriť viac. To však v súčasnosti nie je tak celkom pravda. Samozrejme, že veriť im môžete, ale teraz už môžete veriť aj viacerým nebankovým spoločnostiam, hlavne tým, ktoré majú licenciu od Národnej banky Slovenska. Všetky licencované spoločnosti si môžete overiť na internetovej stránke NBS. Alebo si jednoducho kliknite na web, ktorý vám poskytne pôžičky rôznych typov, od rôznych bankových aj nebankových sprostredkovateľov, ktorí sú na 100% licencovaní. Ak je licencia nejakej spoločnosti odobraná, Peniazomat okamžite ukončuje spoluprácu s ňou, čo vás môže len uistiť, že požiadať cez Peniazomat je skutočne bezpečné.

Nebankové pôžičky majú oproti bankovým tú výhody, že sú oveľa dostupnejšie a poskytujú oveľa viac produktov, o ktorých si povieme viac nižšie. U nich je vám k dispozícii napríklad taká pôžička bez registra, bez dokladovania príjmu, pre nezamestnaných a kopu iných druhov, ktoré by ste v bankách zbytočne pýtali. Okrem toho sú ochotní sprostredkovať oveľa nižšie sumy než napríklad bankové spoločnosti. A môžete využiť aj viacero spôsobov, ako o ne požiadať. Zatiaľ čo bankové spoločnosti sú limitované hlavne na osobné stretnutie, prípadne telefonickú žiadosť, ktorá si aj tak vyžaduje osobné stretnutie a v poslednej dobe sa začal rozvíjať aj internetový úverový biznis, ktorý však spustili práve nebankové spoločnosti. Akými spôsobmi teda možno o ne požiadať?

  1. Osobne môžete požiadať v každej bankovej pobočke. Schválne sa zmieňujeme len o bankových pobočkách, pretože nebankové spoločnosti majú len zriedkavo svoju kamennú pobočku. Tie možno o pôžičku požiadať iným spôsobmi. Pri osobných žiadostiach počítajte s tým, že budete musieť dokladovať niektoré údaje, hlavne v bankových pobočkách.
  2. Telefonicky je možné požiadať aj bankové aj nebankové spoločnosti. Patrí k rýchlejším spôsobom požiadania, pretože ste priamo v spojení s pracovníkom danej spoločnosti. Ak žiadate o vysoké sumy, pravdepodobne bude potrebné osobné stretnutie, aj zo strany bankových, aj nebankových spoločností.
  3. Sms správou môžete požiadať o sms pôžičky. Sú vhodnou alternatívou pre tých žiadateľov, ktorí nemajú prístup na internet, nemajú radi osobné stretnutia a neradi telefonujú. Financie vám budú doručené na účet alebo šekom, pričom číslo účtu je potrebné napísať do sms žiadosti. K ich kvalitám nepatrí rýchlosť. Hoci sprostredkujú sumy, ktoré sú porovnateľné s typom ihneď, ich doručovacia doba môže prekročiť niekoľkonásobok doručovacej doby. V praxi to môže byť aj 4-5 dní. Niektorí sprostredkovatelia si však určujú vysoké poplatky za sprostredkovanie (100 eur).
  4. Cez internet môžete požiadať už skoro každého poskytovateľa. Online, resp. cez internet sú v súčasnosti veľmi rozšíreným produktom. Ľudia ich oceňujú hlavne z toho dôvodu, že nemusia nikam chodiť, všetko vybavia spoza dverí domova, v domácom oblečení a nikto nevidí, že súrne potrebujú peniaze. Pôžičky online dokážu sprostredkovať hocaké výšky sumy, už od 20 eur do 100 000 eur! Všetko závisí od toho, na koho sa so žiadosťou obrátite.

Na výber je viacero typov pôžičiekTypy

Ako ste si už z našich predchádzajúcich slov mohli domyslieť, existuje viacero typov, a to práve vďaka nebankovým spoločnostiam. Vo všeobecnosti pôžičky delíme na krátkodobé a dlhodobé. Krátkodobé majú kratšiu dobu splatnosti, niekoľko dní, týždňov, mesiacov. V rámci krátkodobých je vám dostupná ihneď a rýchla pôžička. Dlhodobé sú s dlhšou dobou splatnosti, niekoľko rokov. V rámci dlhodobých sa vám ponúka rýchla  a klasická pôžička.

Ihneď

Je dostupná jedine v nebankových spoločnostiach. Názov pochytila podľa rýchlosti doručenia peňazí na účet, ktoré môže nastať už do 10 minút od schválenia žiadosti. Maximálna doba vybavenia pôžičky ihneď je 24 hodín. Doba splatnosti si stanovuje rôzne, podľa poskytovateľom. Nebanková spoločnosť Ferratum dáva 31 dní, Pôžičkomat umožňuje splatiť do 15 dní a taká XS (dcérska spoločnosť Providentu) poskytuje až 3 mesiace.

Poskytne Vám až do 500 eur. O najvyššiu sumu môžete požiadať XS. Ferratum a Pôžičkomat vám poskytnú do 350 eur, pričom majú veľmi výhodnú akciu pre tých žiadateľov, ktorí u nich žiadajú prvýkrát = bezúročná pôžička. Tento pojem znamená, že si môžete požičať do 150 eur s Ferratum a do 80 eur s Pôžičkomatom bez toho, aby ste platili úrokovú sadzbu. Ináč sa úroková sadzba pohybuje okolo 23%.

Je dostupná aj bez dokladovania príjmu, bez registra, bez dokladovania účelu, pred výplatou či pre nezamestnaných.

Rýchla

Rýchlu pôžičku sme zaradili medzi krátkodobé aj dlhodobé úvery, pretože jednotlivé doby splatnosti sa pohybujú v intervale niekoľkých týždňov až rokov. Pričom podmienky získania môžu mať rovnaké, ako aj doba spracovania žiadosti je veľmi podobná a pohybuje sa zvyčajne do 7 dní, čo je aj dôvod, prečo tento produkt nazývame rýchla pôžička. Je dostupná aj u bankových aj u nebankových sprostredkovateľov. Pričom nebankové vám dokážu ponúknuť až do 6 000 eur so splatnosťou 84 mesiacov. Úroková sadzba sa pohybuje aj pri bankových aj pri nebankových spoločnostiach na rovnakej hladine. To znamená, že je väčšinou vyššia ako 23%. Neposkytuje akcie v podobe odpustenia úroku, čo je však možné je, že v prípade, ak máte úver na dobu dlhšiu ako 12 mesiacov, môžete si bezplatne odložiť jednu splátku.

Klasická

Klasická pôžička, dostupná aj u bankových aj u nebankových sprostredkovateľov, vám poskytne aj niekoľko desaťtisícové, ba až stotisícové sumy. Nebankové pôžičky vám ponúknu do 100 000 a bankové aj vyššie sumy, ale mali by ste počítať s náročnejšími podmienkami a dokladovaniami rôzneho druhu. Doba splatnosti sa pri takýchto sumách pohybuje v desiatkach rokov, maximálne však 30.

V rámci klasickej sa môžete zmieniť aj o refinancovaní úveru. Refinancovanie úveru je nedávno vzniknutý produkt, ktorý spojí všetky vaše súčasné úvery do jedného. Refinancovanie úveru býva výhodné a veľmi vyhľadávané, pretože ponúka lepší úrok, než vaše súčasné úvery, lepšie splátky, lepšiu dobu splatnosti a celkovo môžete ušetriť ročne až stovky eur.

Základné delenie by sme mali za sebou. Pozrime sa teraz na konkrétne typy, v ktorých sa možno nájde veľa potenciálnych žiadateľov.

Nezaplatili ste v minulosti a máte zápis v registri?Bez registra

Pôžička bez registra je typ vhodný pre tých žiadateľov, ktorí už niekedy mali úver, ale v dôsledku jej nepravidelného splácania sa ocitli na zozname dlžníkov v registri. Tento register je k dispozícii všetkým spoločnostiam, ktorí poskytujú peniaze a na základe neho sa môžu rozhodnúť, či vám žiadosť schvália alebo nie. Je dostupná jedine u nebankových spoločností a tie, ktoré tento typ poskytujú, do registra nazerať nebudú.

Bez dokladovania príjmu

Pôžička bez dokladovania príjmu je nebanková a dostupná pre každého, kto sa snaží vyhnúť dokladovania príjmu z rôznych dôvodov. Či už preto, že má príjmy nízke alebo preto, že má tajné príjmy. Bez dokladovania príjmu je aj tzv. Americká pôžička, ktorá je taká, že bez dokladovania príjmu dokáže poskytnúť aj sumy porovnateľné s klasickou a ktorá je dokonca schvaľovaná aj dlžníkom v registri. Avšak vyžaduje ručenie nehnuteľnosťou, hoci pôjde aj o nehnuteľnosť tretej osoby.

Bez dokladovania účelu

Úver bez dokladovania účelu je určený na čokoľvek. Dnes už nie je problém získať tento typ ani v bankových ani v nebankových inštitúciách, pričom sú vám ochotní požičať aj vyššie sumy.

Pre nezamestnaných

Pôžička pre nezamestnaných je špecifický typ nebankovej dostupný pre všetkých, ktorí sa boja požiadať, pretože ich príjmy zriedkakedy dosahujú minimálnu mzdu. Môže ísť o brigádnikov, dôchodcov, nezamestnaných, študentov, ženy na materskej, živnostníkov a mnohých ďalších. Dokáže Vám prilepšiť až do 500 eur. No nezabúdajte na zodpovednosť a požičajte si len v prípade, ak ste si istý, že ju budete môcť splatiť.

Pred výplatou

Pôžička pred výplatou je bežne žiadaným typom, aj u bankových aj u nebankových spoločností. Keďže ste zamestnaní, môžete si dovoliť dokladovať príjem, čo vám hneď otvára viacero dverí poskytovateľov. Väčšinou sa spláca v deň príchodu výplaty, ak sa nedohodnete so sprostredkovateľom ináč.

Úverová kalkulačka vyráta aj RPMNÚverová kalkulačka

Chcete vedieť, či je pôžička, nad ktorou uvažujete, výhodná? Na tento účel bola zostavená úverová kalkulačka. Úverová kalkulačka obsahuje údaje ako: výška sumy, doba splácania, výška mesačných splátok, úroková sadzba, RPMN, celková splatená suma. Úverová kalkulačka väčšinou funguje tak, že si jednotlivé údaje posúvate pomocou kurzoru, no niekedy ma formu priamej žiadosti. Napíšete sumu, o ktorú máte záujem, ako aj dobu, kedy by ste ju mohli splatiť a pracovník vám zašle nezáväznú ponuku.

Pôžičky sú veľmi obšírna téma. V tomto článku sme sa snažili dať do popredia všetko podstatné, čo by mohlo ovplyvniť, prípadne potvrdiť váš výber.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *