Ani záznam v registri Vás nepripraví o nebankovú pôžičku

Požičali ste si peniaze a nesplatili ste ich?Môže sa to stať každému. Požičali ste si peniaze a zrazu ste sa ocitli v situácii, že ste ich nevládali splácať alebo ste kvôli vyťaženosti zabudli na niektorú zo splátok. Automaticky ste sa tak dostali do úverového registra ako dlžník. Pokiaľ si teda znovu potrebujete požičať peniaze, nastáva problém. Banka si vás určite bude dôkladne preverovať a pôžičku vám ako dlžníkovi určite neposkytne. Vašou jedinou možnosťou teda ostávajú nebankové spoločnosti, ktoré vo svojom portfóliu myslia aj na takýchto zákazníkov. Peniaze vám požičajú bez nahliadnutia do úverového registra. Viac o pôžičkách bez registra sa môžete dozvedieť z nasledujúceho článku.

Úverové registre

Na Slovensku existuje viacero úverových registrov, v ktorých sa môže dlžník ocitnúť. Je dokonca ľahko možné, že sa môže ocitnúť vo viacerých registroch naraz. Stať sa tak môže napr. ak nebude splácať hypotéku banke, popritom si vezme nebankovú pôžičku bez registra na vyrovnanie dlhu voči banke, no ani tú nebude pravidelne splácať a zároveň nebude mať uhradené zdravotné odvody. Takéto konanie je však v súčasnosti dôsledne monitorované, keďže veľmi dobre funguje prepojenie a zdieľanie informácií medzi rôznymi finančnými inštitúciami.

Medzi najznámejšie úverové registre na Slovensku patria nasledujúce: Centrálny register dlžníkov (CERD), Spoločný register bankových informácií (SRBI), Nebankový register klientskych informácií (NRKI), Záujmové združenie právnických osôb (SOLUS), Univerzálny register (CRIF) a nesmieme zabudnúť ani na Register Sociálnej poisťovne a zdravotných poisťovní.

Ak sa už raz ocitnete v registri dlžníkov, dostať sa odtiaľ bude náročné. Záznam v registri nebude vymazaný automaticky po vyrovnaní dlhu, ako by ste si mohli myslieť. Všetky informácie ostávajú v registri zaznamenané 5 rokov po ukončení splácania a pokiaľ počas doby splácania dlžník požiada o ďalší úver, tak sa doba záznamu predlží o ďalších 5 rokov.   V záznamoch registra dokáže banka alebo nebanková spoločnosť o vás zistiť množstvo informácií, ako napr. prehľad o vašich úveroch (hypotéka, bankový úver, nebanková pôžička bez registra) a výške splátok, vašu platobnú históriu (omeškanie splácania alebo predlžovanie doby splatnosti), informácie o predmetoch ručenia (nehnuteľnosť, automobil, atď.), informácie o zainteresovaných osobách (ručiteľ, veriteľ) atď.

Do registra sa však môžete dostať veľmi ľahko. Stačí, ak sa omeškáte s jednou splátkou alebo ju neuhradíte v plnej výške. Po aktualizácii registra v ňom nájdete svoje meno, ak ste neuhradili čo i len pár centov. Každý dlžník samozrejme bude posudzovaný individuálne, čiže aj veriteľ na vás bude pozerať inak, ak uvidí, že máte záznam kvôli nesplateným pár centom, ako keď uvidí, že ste neuhradili splátky za niekoľko mesiacov. Väčšiu zhovievavosť nájdete u nebankových spoločností, ktoré poskytujú rôzne druhy pôžičiek bez registra a dokladovania príjmu.

Ak ste sa už teda ocitli v úverovom registri a súrne potrebujete peniaze, obrátiť sa môžete na nebankové spoločnosti, ktoré majú v ponuke aj nebankové pôžičky bez registra. Tento typ má vo všeobecnosti veľmi jednoduché pravidlá. Výška a doba splatnosti býva u väčšiny poskytovateľov rovnaká, a to do 350 € a splatnosťou maximálne 31 dní. Niektoré nebankové spoločnosti umožňujú pôžičky bez registra aj na vyššie sumy, až do 35 000 € s niekoľkoročnou dobou splatnosti. Pri týchto vysokých úveroch bez overovania v registri je však podmienkou ručenie vlastnou nehnuteľnosťou.

Poskytujú ich viaceré nebankové spoločnosti. Je vhodné, aby ste nebrali hneď prvú ponuku, ale prešli si ponuky viacerých poskytovateľov. Pre uľahčenie hľadania vhodnej vám odporúčame pôžičky bez registra.

Viacero typov - ktorý si vybrať?Typy

Existujú dva typy, konkrétne sú to ihneď a rýchle.

Ihneď

Ak potrebujete mať peniaze na účte čím skôr, tak práve pre vás je ideálna pôžička bez registra ihneď. Poskytovatelia sa vám snažia doručiť peniaze čo najrýchlejšie. V niektorých prípadoch to môže byť už do 10 minút od schválenia pôžičky, maximálne však do doby 72 hodín. Samozrejme závisieť to môže aj od toho, akou metódou si budete želať, aby vám peniaze boli doručené.

Rýchle

Rýchla nie je až taká rýchla ako typ ihneď, ale aj napriek tomu ju môžete mať na svojom účte už do jedného týždňa. Rýchle pôžičky bez registra vám však dokážu sprostredkovať vyššie sumy ako kategória ihneď. Musíte však rátať s tým, že aj podmienky jednotlivých poskytovateľov môžu byť s vyššou sumou náročnejšie a budú od vás požadovať či už dokladovanie príjmu alebo stále zamestnanie.

Požiadanie

O pôžičku bez registra môžete požiadať nasledovnými tromi spôsobmi: online, telefonicky alebo sms správou.

Pôžičky bez registra online patria k najrýchlejšie vybaveným. Požiadať o ne môžete požiadať hocikedy a hocikde, stačí mať prístup na internet. Online formulár na poskytnutie nájdete na stránke takmer každej nebankovej spoločnosti alebo na stránkach ich sprostredkovateľov, kde si môžete jednotlivé nebankovky aj porovnať.

Telefonická pôžička bez registra patrí k najrýchlejšie vybaveným. Jej výhodou je, že všetko máte vybavené hneď, viete, že žiadosť sa nikde nestratila a osobný kontakt môžete využiť na rôzne otázky ohľadom daného úveru.

Sms pôžička bez registra tú výhodu, že na jej vybavenie vám stačí len mobilný telefón. Nie sú také rýchle ako online. Môžu vám poskytnúť sumu až  do 500 eur pričom doba splatnosti neprekračuje 1 mesiac.

Nevýhody

Nevýhodou rýchlych nebankových pôžičiek bez registra sú predovšetkým vyšší úrok a vyššia ročná percentuálna miera nákladov (RPMN). Úroková sadzba alebo úrok určuje, koľko presne zaplatíte navyše k sume, ktorú splatíte. Krátkodobé mávajú zväčša vyšší úrok ako tie klasické. Ďalším dôležitým ukazovateľom výhodnosti je RPMN. Tento údaj je relevantný hlavne pri tých, ktoré budú splácané viac ako 1 rok, keďže už z jeho názvu vyplýva, že ide o ročnú mieru nákladov. Keďže doba splatnosti rýchlej býva maximálne 31 dní, pri posudzovaní výhodnosti nebankovej pôžičky bez registra je najlepšie hodnotiť podľa výslednej sumy, ktorú musíte veriteľovi zaplatiť.

Pozor si musíte dať aj na dobu splatnosti. Tá sa určuje aj na základe výšky požičanej sumy. Pôžička bez registra ihneď, a teda do 350 eur býva splatná do 31 dní. Iné nebankové vyššou požičanou sumou môžete splácať aj niekoľko mesiacov.

V neposlednom rade dávajte pozor na poskytovateľov pôžičky bez registra. Určite si ich vopred dôkladne preverte a dajte pozor na neférové konanie. Na stránke Národnej banky Slovenska si môžete ľahko zistiť držiteľov licencie. Odporúčame vám aj spoľahnúť sa na skúsenosti vašich známych alebo si vyhľadajte skúsenosti s rôznymi poskytovateľmi cez rôzne diskusné fóra.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *